Symbol recyklingu a oznaczenie tworzywa

Symbol recyklingu a oznaczenie tworzywa

 

 

Powszechnie stosowany symbol recyklingu, trzy strzały ścigające się nawzajem w kształcie trójkąta nie zawsze informuje, że ​​przedmiot oznaczony tym symbolem nadaje się do recyklingu.

Strzały ścigające się nawzajem w kształcie trójkąta z numerem w środku często wprowadzają konsumentów w błąd. Ten symbol w ogóle nie oznacza recyklingu – to kod produkcyjny określający rodzaj plastiku, z którego wykonany jest przedmiot. Niestety zdarza się, że przedmioty oznaczone tym symbolem nie podlegają recyklingowi. W Polsce recyklingowi poddaje się produkty z tworzyw sztucznych oznaczone numerami: 1-6. Czyli w zasadzie to specyficzny skład (a nie rodzaj tworzywa) danego produktu decyduje czy nadaje się on do recyklingu.  W praktyce największy problem jest z tworzywami mieszanymi, które są np. laminatem dwóch innych rodzajów plastiku.

Można spotkać również trzecią opcję, symbol recyklingu umieszczony w ciemnym kółku. Taka grafika oznacza, że ​​przedmiot został wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, co nie jest tożsame z możliwością ponownego recyklingu takiego przedmiotu. Przykładowo papierowe serwetki czy papier toaletowy często są produkowane z surowca z recyklingu ale do ponownego recyklingu się nie nadają.

Polski Recykling

Stowarzyszenie „Polski Recykling” promuje recykling odpadów w Polsce oraz wspiera rozwój krajowej branży recyklingu. Stowarzyszenie zrzesza przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem odpadów, reprezentując interes branży przed organami państwowymi, instytucjami oraz organizacjami polskimi i zagranicznymi.

Kontakt

ul. Nowy Świat 1 lok. 10
00-496 Warszawa
+48 607 61 66 13
wyślij e-mail
Pon - Pt 08:00 - 16:00